اخبارتصاویرفرهنگ و هنرهمه

برگزاری مراسم سنتی دیگجوش

مراسم سنتی  دیگجوش که به شکرانه نعمت های خداوند و همدلی و پایداری دوستی ها و رفع کدورت های احتمالی، هرسال بعد از بارش اولین باران پاییزی برگزار می شود، امسال نیز با حضور کم نظیر مردم در جوار امامزاده جلیل القدر شاه عطاالله (از نوادگان امام حسن مجتبی ع) برگزار شد.
مراسم دیگ جوش در واقع مراسم شکرگذاری و طلب باران از خداوند متعال و رفع کینه وکدورت هاست، و در این روز ویژه، مردم از کوچک و بزرگ ضمن تازه کردن دیدارها، به بازی های محلی و قدیمی می پردازند، و ظهر کنار امامزاده در فضایی معنوی نماز ظهر و شکرگزاری برگزار میشود.

سپس وقت ناهار است و همه، از اهالی روستا گرفته تا زائران و گردشگران، مهمان سفره ای هستند که هر کس به میل و سلیقه خود از غذاهای محلی آن را آراسته اند.

از قدیم الایام بسیاری روستاهای اطراف از جمله تنگ ریز، آبگل، پرزیتون و شهر میمند در این آیین دیرین شرکت میکرده اند و این مراسم سنتی اگرچه به عقیده عده ای با گذشت زمان، این مراسم کمرنگ شده، اما هنوز هم اهالی روستای گنک آن را باشکوه به رسم نیاکان خود برگزار میکنند.
 تعدادی از اهالی روستای “تنگ ریز” نیز برخلاف روستاهای دیگری که این مراسم را از یاد برده اند، طبق رسم دیرینشان در این مراسم شرکت میکنند.

 

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

‫7 نظرها

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن