همه

تاریخچه دهیاری و اهداف تاسیس آن

تاریخچه دهیاری و اهداف تاسیس آن
تاریخچه دهیاری و اهداف تاسیس آن

در اینجا به خلاصه ای از تاریخچه و زمان بوجود آمدن دهیاریها و و اهداف آن در کشور و خاصه روستای گنک میپردازیم.

در سال ۱۳۷۷ با تصویب مجلس شورای اسلامی به وزارت کشور اجازه داده شد به منظور اداره ی امور روستاها، سازمانی به نام دهیاری با توجه به موقعیت محل و با درخواست اهالی روستا و به صورت خودکفا با شخصیت حقوقی مستقل در روستاها تاسیس کند. اساس نامه ی دهیاری ها در سال ۱۳۸۰ به تصویب هیات وزیران رسید و طبق این مصوبه دهیاری یک نهاد عمومی غیر دولتی محسوب می شود.
طبق قانون، دهیاری می تواند در همه روستاهای دارای شورا تاسیس شود ولی در حال حاضر اولویت با روستاهای بیش از۱۰۰ خانوار است. دهیاری ها از بدو تشکیل تاکنون با استفاده از همیاری و مشارکت مردم و کمکهای دولتی به منظور رفع نیازمندیهای مردم از جمله جمع آوری زباله، ارائه خدمات عمومی و توسعه  معابر ، ایجاد فضای سبز و پارک به اقداماتی انجام داده اند.
دهیار در روستا بسان شهردار در شهر است همانگونه که  امروزه شهری بدون شهردار قابل تصور نیست درآینده نه  چندان دور به ویژه در روستاهای بزرگ امکان اداره روستاها بدون متولی و مدیر واحد سخت خواهد بود.
از سال ۱۳۸۵ یعنی پنج سال پس از تصویب تاسیس دهیاریها در مجلس شورای اسلامی، در روستای گنک نیز دهیاری فعالیت خود را آغاز کرد، و از آن هنگام و همزمان با شروع بکار دولت نهم که ارزشی دانستن روستاها و عشایر، یکی از اصول و معیارهای آن در راستای تحقق عدالت بود، شاهد پیشرفت ها و تغییرات کم نظیری در سطح روستا بوده ایم، که در بخش فعالیت های دهیاری مفصلا شرح داده ایم. از جمله این فعالیتها که با همت مردم و پیگیری  شوراها و دهیاری اجرا شده اند بصورت خلاصه به این موارد میتوان اشاره کرد: اجرای طرح هادی، نوسازی و مقاوم سازی بیش از ۹۰% ساختمانها، جمع آوری زباله ها، احداث و ترمیم جاده کوهستانی باغات،  آسفالت خیابان اصلی، سنگفرش پیاده روها و جدول گذاری، احداث فضای سبز کنار امامزاده شاه عطاالله و…
و از آنجا که روستای گنک روستایی است با جاذبه های زیارتی سیاحتی بسیار، امید است که این فعالیتها نیز به جاذبه های طبیعی روستا کمک بسزایی کرده و باعث جذب گردشگران و البته اهمیت بیشتر مسئولان به این نقطه شود.
مسئولیت دهیاری در روستای گنک در ابتدا برعهده آقای غلامرضا آتش پرور و پس از ایشان به آقای محمدعلی جعفری(دهیار فعلی) سپرده شد.
بـه امـیـد سـبـزتـریـنـهــا


نظر یادتون نره

برچسب ها

نوشته های مشابه

‫2 نظرها

  1. درود بر مردم روستای گنگ؛
    پژوهشی در رابطه با مراسم دیگ جوش می خواستم داشته باشم که به سایت شما برخوردم. داستان مراسم دیگ جوش شما حکایت از تاریخی بودن این روستا دارد. چراکه این مراسم، تاریخی دیرینه داشته و شما با انجام این مراسم به صورت کامل و تاریخی می توانید به معرفی روستای خود، همچنین فرهنگی بودن روستا کمک نموده و یک راه خوب جذب گردشگری نیز باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن